Na czym polegają hackathony i jak wziąć w nich udział?

Redakcja

25 marca, 2024

Hackathon to świetna okazja, aby wyrwać się z dotychczasowego trybu pracy i spróbować czegoś nowego. Niezależnie od tego, czy chodzi o organizację, firmę czy zespół, hackathony to świetne sposoby na stymulowanie pomysłów i wprowadzanie ich w życie. Wyzwanie polega jednak na znalezieniu sposobu na stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie rozwiążą rzeczywiste problemy w czasie trwania hackathonu. Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w przyszłym hackathonie, oto 5 wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces podczas tego wydarzenia.

Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi współpracownikami i uczestnikami

Zanim weźmiesz udział w hackathonie, powinieneś mieć dobre rozeznanie, kto może wziąć w nim udział. Zacznij od wyszukania w Internecie poprzednich hackathonów, które Cię interesują. Być może uda Ci się również znaleźć w swojej sieci osoby, do których możesz się zwrócić, aby dowiedzieć się, czy są zainteresowane współpracą.

Jeśli nie masz żadnych kontaktów, poszukaj w Internecie grup i społeczności związanych z tym wydarzeniem. Jeśli nie wiesz, do kogo się zwrócić, zacznij od wysłania wiadomości do osób, które prawdopodobnie wezmą udział w wydarzeniu. Skontaktuj się z nimi, wysyłając prostą wiadomość o następującej treści: „Hej, myślę o wzięciu udziału w hackathonie, czy znasz kogoś, kto mógłby być zainteresowany współpracą?”.

Możesz też poszukać w Internecie osób, które biorą udział w wydarzeniu, i sprawdzić, czy nie publikują o nim informacji w sieci. Jeśli jesteście na podobnym etapie rozwoju firmy lub macie podobne umiejętności, poszukajcie potencjalnych współpracowników, którzy będą obecni na tym wydarzeniu.

Skorzystaj z narzędzi i zasobów dostępnych podczas wydarzenia

Jeśli bierzesz udział w hackathonie, masz nadzieję, że będziesz miał dostęp do wielu narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w realizacji projektu. Ponieważ hackathon jest wydarzeniem krótkoterminowym, szczególnie ważne jest ustalenie priorytetów zadań i upewnienie się, że nic nie odciąga Twojej uwagi od bieżącego zadania. Jeśli korzystasz z platformy do zarządzania projektami, takiej jak Trello, możesz uporządkować różne zadania w projekcie i dodać terminy realizacji każdego z nich. Pomoże to skupić się na bieżącym zadaniu i nie rozpraszać się innymi powiązanymi zadaniami, które mogą krążyć po głowie.

Nie bój się prototypować nowych pomysłów

Podczas opracowywania projektu hackatonu nie bój się prototypować nowych pomysłów. Łatwo jest utknąć w schemacie myślenia, w którym wkłada się wiele wysiłku i zasobów w projekt, który w efekcie końcowym przynosi bardzo niewiele. Podczas prototypowania nowych pomysłów najlepiej jest mówić o nich jak najprościej. Dzięki temu szybko zorientujesz się, w czym jesteś obecnie dobry, a do czego nie masz odpowiednich umiejętności.

Szukaj podobieństw między pomysłami zanim zaczniesz

Pod koniec hackathonu będziesz chciał przejrzeć zebrane pomysły i sprawdzić, nad którymi z nich chciałbyś dalej pracować. Najlepszym sposobem na to jest przeprowadzenie burzy mózgów, a następnie szukanie podobieństw między nimi. Na przykład, jeśli zbierasz pomysły na aplikację związaną z analizą żywności, możesz poszukać podobieństw między pomysłami, aby szybko zawęzić listę pomysłów, które chcesz kontynuować.

Polecane: