3 sposoby na znalezienie pierwszych klientów, gdy jesteś freelancerem

Redakcja

27 marca, 2024

Dla programisty freelancera znalezienie klientów może być trudne. W tym artykule omówimy różne strategie szukania klientów jako freelancer. Podczas gdy niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, inne mogą być zaskoczeniem. Zaczynajmy!

Znalezienie nowych klientów jako niezależny programista jest trudniejsze, niż się wydaje. Jako niezależny twórca oprogramowania nie masz żadnych specjalnych przywilejów ani korzyści wynikających z Twojego statusu życiowego czy wykształcenia. Wyzwania są raczej większe niż w przypadku innych zawodów i ról w branży oprogramowania. Znalezienie nowych klientów jako niezależny twórca oprogramowania może być trudne, ponieważ wymaga czasu i wysiłku.

Co sprawia, że znalezienie nowych klientów dla programisty freelancera jest trudne?

Jako programista freelancer szukasz nowych klientów. Jednak większość Twojej pracy nie polega na pracy z własnymi klientami. Zamiast tego współpracujesz z klientami, zarówno obecnymi, jak i potencjalnymi. Większość z tych klientów nie szuka nowych freelancerów i może nawet nie wiedzieć o Twoim istnieniu. Jeśli jesteś doświadczonym programistą, możesz mieć dobrą drogę do zdobycia kilku nowych klientów. Jednak dla większości partnerów i freelancerów znalezienie nowych klientów jest trudne.

Jest kilka powodów, dla których znalezienie nowych klientów jako freelancer może być trudne. Po pierwsze, menedżerowie zatrudniający nie mają łatwego sposobu na znalezienie programistów freelancerów. Wielu programistów prowadzi intensywny tryb życia, ma rodzinę i osobiste zainteresowania. Jeśli jesteś taki jak większość programistów, znalezienie czasu na szukanie nowych klientów będzie prawdopodobnie trudne. Po drugie, znalezienie stałego strumienia nowych klientów jest trudne. Poszukiwanie nowych klientów to proces długotrwały. Nie da się uzyskać natychmiastowych rezultatów. Jednak znalezienie nowych klientów jako programista freelancer nie jest niemożliwe.

Nie myl odwiedzających z klientami

Znalezienie nowych klientów jako freelancer jest trudne, ponieważ wielu potencjalnych klientów nie jest zainteresowanych. Jeśli próbujesz znaleźć nowych klientów, musisz zrozumieć, że „odwiedzający” stronę internetową, mogą nie być „klientami”. Budując swój plan marketingowy, musisz zrozumieć różnicę między odwiedzającymi a klientami. Odwiedzający są zainteresowani Twoimi produktami i usługami. Można mieć wielu odwiedzających, ale nie jest prawdopodobne, że staną się oni klientami. Jednym z powodów jest fakt, że mają oni problem, który nie jest tak poważny, jak myślisz.

Z drugiej strony, niektórzy odwiedzający mają rzeczywistą potrzebę, która ich interesuje na tyle, że szukają jej rozwiązania. Jednak większość odwiedzających nie ma na tyle poważnych potrzeb, aby stać się klientami. Z kolei klienci to osoby z rzeczywistą potrzebą, które szukają rozwiązania. Klienci to osoby, które aktywnie poszukują rozwiązań. Klienci nie tylko przeglądają Internet i klikają na linki. Klienci chcą rozwiązania i aktywnie szukają go w Internecie.

Szybko reaguj na potrzeby potencjalnych klientów

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest szybkie odpowiadanie potencjalnym klientom. Jeśli chcesz znaleźć nowych klientów jako freelancer, musisz szybko reagować na potrzeby potencjalnych klientów. Jeśli potencjalni klienci mają problem, który możesz rozwiązać, powinieneś szybko na niego odpowiedzieć. Ale jak możesz to zrobić jako freelancer? Jeśli jesteś freelancerem, szybkie reagowanie może być trudne, nawet jeśli masz na to czas. Można jednak zachować pewną elastyczność. Możesz na przykład skorzystać z pomocy wirtualnego asystenta, który będzie zarządzał Twoim harmonogramem. Korzystanie z usług wirtualnego asystenta pozwoli Ci szybko reagować na potrzeby potencjalnych klientów.

Można szybko reagować, wysyłając wiadomość e-mail, proponując rozmowę telefoniczną lub umawiając się na spotkanie. Należy jednak pamiętać o kontynuowaniu tych działań. Może być kuszące, by dać się wciągnąć w inne zadania i stracić potencjalnego klienta. Jeśli tak się stanie, nadrobienie zaległości może być trudne.

Korzystaj z odpowiednich sieci, aby znaleźć nowych klientów

Aby znaleźć nowych klientów jako freelancer, musisz korzystać z odpowiednich sieci. Wielu programistów, aby znaleźć nowych klientów, skupia się na własnych sieciach internetowych. Ta strategia może być skuteczna w poszukiwaniu nowych klientów jako freelancer, ale nie zawsze sprawdza się w poszukiwaniu nowych klientów jako pełnoetatowy pracownik.

Jak już mówiliśmy, wiele osób nie jest zainteresowanych zatrudnianiem programistów freelancerów. Ci ludzie mogą nawet nie wiedzieć, że istniejesz. Jednak inni mogą mieć menedżerów zatrudniających. Tego typu osoby mogą być zainteresowane zatrudnieniem Ciebie. Mogą jednak nie wiedzieć, że Ty też istniejesz.

Istnieje kilka sposobów, których możesz użyć, aby znaleźć nowych klientów jako freelancer. Po pierwsze, możesz wykorzystać swoje sieci kontaktów. Po drugie, można użyć narzędzi internetowych do znalezienia potencjalnych klientów, sprawdzaj codziennie portale z ogłoszeniami dla freelancerów, przeglądaj grupy na Facebook-u.

WordPress freelancer – jak znaleźć klientów?

WordPress freelancerzy zarabiają na życie, tworząc niestandardowe strony internetowe WordPress dla małych i dużych firm. Ponieważ WordPress jest często używany jako system zarządzania treścią, jest to świetny wybór dla freelancerów. WordPress jest łatwy w obsłudze, a klienci doceniają różnorodność opcji dostosowywania stron internetowych.

Freelancerzy WordPress mogą znaleźć nowych klientów, prowadząc marketing w sieci. Potencjalni klienci zobaczą informacje o Twoich usługach na stronie z twoim portfolio. Potencjalni klienci mogą Cię znaleźć, szukając określonego słowa lub frazy związanej z WordPress. Na przykład, ktoś może wyszukać „strona internetowa wordpress” lub „motyw wordpress”. Warto zastanowić się nad pozycjonowaniem swojej strony na te frazy. Możesz także promować swoje usługi w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.

Polecane: